Náš blog

kategorie blogu

Technologie zrychlující web, na které se často zapomíná

21.02.2020 | Daniel Žůrek

Zajímá vás, které technologie vám pomůžou významně zrychlit váš web a zvýší tak jeho efektivitu? V našem článku vám přiblížíme ty nejúčinnější z nich.

Nejen, že si zpříjemníte uživatelský zážitek, ale také dosáhnete lepších výsledků. Pokud chcete, aby se právě váš web dostal do povědomí lidí, nezaměřujte se pouze na textový obsah, stěžejní je také rychlost načtení.AMP - Accelerated Mobile Pages

Technologie, která má zrychlit načítání webového obsahu na mobilních telefonech, už není žádnou novinkou. Společnost Google ji poprvé představila v roce 2015. Kromě bleskového načtení (a to i s pomalým připojením), vám pomůže získat lepší pozice ve vyhledávání. Užitečná bude hlavně v případě obsahových webů a blogových článků. Zkrátka statických stránek bez animací, kde převažuje obsah. Statických proto, že zde nelze používat JavaScript.

Funguje to tak, že Google si uloží a přednačte konkrétní stránku – tu distribuuje mezi CDN servery, ze kterých dále čerpají koncoví uživatelé. Stránky se cashují přibližně každé 2 minuty, takže může vzniknout časová prodleva mezi úpravou a zobrazením.

Proč se web načte prakticky okamžitě? Je to dáno tím, že jakmile uživatel něco vyhledá, má Google vyhledané stránky (výsledky v SERPU) už přednačtené.

PWA

Progresivní webové aplikace neboli „PWA“ spojují kvality webových stránek a aplikací. Díky nim si webovou stránku můžete uložit jako aplikaci do telefonu. Když vstoupíte na web a uložíte si ho na plochu, bude se chovat jako samostatná aplikace.

Díky tomu se můžou do Cache dát CSS styly, JavaScripty a jiné prvky a web je rychleji načtený.

PWA vám nabízí možnost cachovat soubory efektivněji. Velkou výhodou je, že část aplikace je možné provozovat také offline – web si můžete zobrazit i bez přístupu k internetu, takže se na ploše nemusí načítat rozsáhlá data.

Skeletony

Princip fungování „skeletonů“ neboli progresivního načítání obsahu, můžeme vidět například na Facebooku. Načteme pouze základní šablonu bez záznamů z databáze s takzvanými „skeletony“. Obsah se nahraje až po načtení DOM.

V čem je to výhodné? Často se stává, že při načítání webu uživatel dlouho nevidí nic a pak se najednou objeví celá stránka. V tomto případě uživatel okamžitě uvidí alespoň „skeletony“ – jednotlivé prvky, ve kterých se postupně objeví kompletní obsah. Takže místo příspěvku na Facebooku se nejprve ukáže pouze prázdný obdelníček. Díky tomu se sníží doba Fist Bite – odezva mezi dotazem a odpovědí.

Lazy loading

Jedná se o asynchronní načítání obrázku až ve chvíli, kdy objekt vstoupí do viditelného pole (view portu) uživatele. To znamená, že při načítání kategorie s e-shopovým zbožím se nenačtou všechny obrázky produktů, ale pouze ty, které uživatel vidí na displeji. Teprve když po stránce roluje dolů, načte se postupně i zbytek produktů.

HTTP/2

Nový protokol http 2 přináší až o polovinu rychlejší odezvu serveru. Začněte jej používat a nebudete litovat. Dokáže vám naservírovat větší množství malých souborů v podobě jednoho velkého. Díky tomu odpadá nutnost slučovat například CSS a JS soubory do jednoho velkého souboru. Ne všechny webhostingy však touto technologií disponují – zatím je jich pouze málo, podmínkou použití je HTTPS.

WebP

Jedná se o nejnovější generaci obrázků pro webové prohlížeče, která přináší vysokou kompresi a přitom zachová maximální kvalitu obrázku – ta je prakticky stejná, jako u obrázků ve formátu PNG nebo JPEG. Díky kompresi se však načítá alespoň o 75 % a možná i o 80 % rychleji.

Některé prohlížeče tento formát zobrazit neumí – patří sem například Safari, IE a některé webové prohlížeče Android. Doporučujeme proto používat oba typy – WebP i klasický PNG/JPEG. To vám umožní Firefox (verze 65), Opera (verze 11.5), nebo třeba Chrome (verze 9).

Webfont

Zapomeňte na staré formáty typu EOT, TTF a podobně, dnes vám stačí pouze WOFF a WOFF2. Budete mít 100% podporu fontu pro všechny prohlížeče – umí to dokonce i Internet Explorer. Naše doporučení? Mějte fonty vždy uložené přímo u projektu a vyvarujte se načítání fontů z externích zdrojů. Časem by už nemusely být dostupné – stačil by výpadek externího webu a fonty by se na stránkách přestaly načítat.

Cache webového prohlížeče

Uchovávání dat do dočasné paměti vám umožní rychlejší přístup k nim. Doporučujeme vám nastavit si cachování souborů až na rok – ať už v případě CSS, JS, nebo obrázků. To znamená, že si váš prohlížeč uchová data o konkrétním webu (obrázky a styly webu) po dobu jednoho roku.

Testování rychlosti

Jaké nástroje použít k otestování rychlosti vašeho webu? Za nás bychom doporučili Google PageSpeed Insights nebo třeba WebPageTest.

Vyzkoušet můžete také některý z následujících online nástrojů:

Nebo zkuste použít integrovaný doplněk pro prohlížeče Chrome (Integrace Lighthouse), či Mozillu Firefox (neumí sice vyhodnotit PWA, ale to je zanedbatelné).

Podobných nástrojů samozřejmě existuje vícero – vyberte si ten, který vám bude nejvíce vyhovovat. Jisté je především jedno: nikdo nerad čeká. Když se váš web bude načítat rychleji, vyděláte na tom.

Daniel Žůrek
technický manažer
ZPĚT Chci zvýšit rychlost webu
Daniel Žůrek
technický manažer email: daniel.zurek@impnet.cz

Dan je naším prostředníkem mezi světem smrtelníků a světem programátorů. Řeší s vámi všechny technické aspekty webů, e-shopů a redakčních systémů. Ačkoliv je Dan programátor, stereotypy pro něj neplatí. Potkáte ho vždy usměvavého a ochotného pomoci.

Jsme hrdými držiteli těchto certifikátů