Náš blog

kategorie blogu

Proč nasadit SSL certifikát?

07.02.2020 | Petr Zaoral

Věřím, že běžnému uživateli jde ze všech bezpečnostních pravidel už hlava kolem. Na co všechno musíme myslet, když pouštíme počítač, webový prohlížeč nebo e-mailového klienta?

Pozor ať je heslo dosti bezpečné a hlavně na každou službu jiné, neotvírejte podezřelou poštu, kontrolujte si URL adresu, abyste nenarazili na podvržené stránky... U mnoha lidí už začínám slýchávat, že se bojí a raději na nic neklikají.

Mít, či nemít strach?

Ano, je čeho se bát, ale každá mince má dvě strany. Technologie jsou rok od roku chytřejší a v mnoha ohledech podávají pomocnou ruku. Stačí jen pomoc přijmout a zapamatovat si pár základních pravidel, která by se pro vás měla stát rutinou. Pak se přestanete bát. Vždyť dnes už vám téměř nikdo rozumný nedovolí zvolit si k přihlášení jednoduché a snadno uhodnutelné heslo.

Jakmile pustíte e-mail, většina nebezpečné pošty ani neprojde spamovými filtry, aktualizace softwaru většinou probíhá automaticky, když nastane problém, antivirový program křičí.

A jaká jsou tedy ta pravidla?

Jednoduchá a snadno pochopitelná pro všechny:

  1. Měj nainstalovaný antivir a čti, co ti píše – vždy tě navede
  2. Neklikej bezhlavě a nepovoluj to, co neznáš
  3. Neotevírej podezřelé e-maily
  4. Měj na každou službu jiné heslo
  5. Kontroluj zámeček důvěryhodné stránky v adresním řádku prohlížeče

Vsaďte na SSL certifikát

Ano, nedůvěřuji webovým stránkám, které nejsou zabezpečeny SSL certifikátem. A nejenom já. Dnes už každý prohlížeč upozorňuje na tuto skutečnost – a ne zbůhdarma. Certifikát nám zajišťuje šifrovanou komunikaci, a proto nikdo nemůže „po cestě“ odchytnout důvěrná data, která stránkám říkáme. Vždyť zde přece nakupujeme, platíme, přihlašujeme se na banku, do datové schránky, chatujeme, bavíme se.

SSL certifikát už je v dnešní době standardem, a pokud jej někdo nemá, je to na zamyšlenou. V mnoha případech se můžeme ze SSL certifikátu dozvědět i garanci, že ten kdo daný web provozuje, je skutečný a prověřený. To už ve světě převážně anonymního internetu znamená hodně.

Nebojme se tedy počítačů a internetu. Stačí si vždy jen napočítat do 5.

Petr Zaoral
IT bezpečnost
ZPĚT Chci nasadit SSL certifikát
Petr Zaoral
IT bezpečnost email: petr.zaoral@impnet.cz

Petr se v oboru internetové bezpečnosti pohybuje už přes 10 let a za tu dobu pomohl zachránit tisíce zavirovaných dat. Nyní se stará o počítačovou bezpečnost také u nás, v IMP net.

Co dalšího píšu?


Proč funguji podvodné e-maily? Neustále jsme důvěřiví

07.12.2018 | Petr Zaoral
Čemu věřit a čemu ne? To je otázka, kterou si ve světě jedniček a nul klade téměř každý. Pomiňme nyní důvěryhodnost obsahu webů, portálů a diskusí, kterou, alespoň částečně, můžeme odhadnout z jejich adresy, autora a historie. Mnohem zajímavější kapitolou jsou e-maily.

Jak odhalit podvodný e-mail?

07.11.2019 | Petr Zaoral
Není snad uživatele internetu, který by se nesetkal s e-maily nabízejícími nekončící noční vášeň, nebo zaručené investice. Podle statistik je více než 80 % veškeré komunikace nevyžádaná reklama, nebo chcete-li SPAM. Ovšem existují i zákeřnější zprávy. Jak je rozpoznat?

Jsme hrdými držiteli těchto certifikátů