Náš blog

kategorie blogu

Firemní blog: má pro vaši firmu význam?

15.01.2015 | Lukáš BryksaBlog již dávno není pouze doménou pár jednotlivců, kteří jeho prostřednictvím vyjadřují svoje názory. Blogování se dostalo i do firemní sféry - společnosti se tímto způsobem snaží přiblížit svým zákazníkům a působit „lidštěji“. Navíc můžou pomocí blogu prokázat, že jsou ve svém oboru opravdovou autoritou.


Co vlastně znamená „blog“? Slovo blog vzniklo z anglického web log, tedy česky webový zápisník. Spojením slov vzniklo v zahraničí weblog a okolo roku 1999 se na jednom, tehdy ještě weblogu v USA, objevilo spojení we blog (my blogujeme). Tento název se pak uchytil do celého světa. Za historicky první veřejný blog se přitom nejčastěji považuje blog Justina Halla z roku 1994.


Definici blogu není možné vyjádřit jednou větou. Nejčastěji jde o názory člověka, který, glosuje nad tématy, které ho zajímají, baví, rozumí jim a chce tyto informace vykřičet do světa. A pokud píše zajímavě a zábavně, ostatní lidé jeho blog rádi čtou.


Firemní blogy

Blogy dneska nepíšou jen jednotlivci, ale taky celé firmy. Nejčastěji v technických oborech, kde zaměstnanci firmy popisují např. své výrobky, služby či technologie. A to jazykem, kterému rozumí široká veřejnost - blog tak plní vzdělávací funkci, sbližuje firmu s jejími klienty a zároveň dokazuje odbornost dané firmy = vytváří z ní autoritu.


Na druhou stranu existují odvětví, ve kterých blogování moc význam nemá. Jen těžko si lze představit blog společnosti vyrábějící dopravní značky nebo třeba úklidové firmy. Jistě, můžete namítnout, že i v těchto sférách by šlo „něco vymyslet“, jenže - jakmile blog píšete z donucení a jen proto, aby tam něco bylo, je lepší ho nepsat vůbec.


Pokud tedy nemáte svůj firemní blog, nevěste hlavu. Podle jednoho britského výzkumu mělo v roce 2000 vlastní blog jen 5 % oslovených firem. Novější výzkumy bohužel nejsou k dispozici, ale lze předpokládat, že v Česku se budeme pohybovat na podobné cifře.


Sečteno a podtrženo - jestliže pracujete v rychle se měnícím odvětví, které neustále přináší nové a nové věci, můžete blogování zkusit. Byť vám to ze začátku může připadat divné, postupem času si zvyknete a začne vás to bavit. O to víc, když se časem pod vašimi články začne objevovat diskuze a někteří zákazníci se vytasí s tím, že vás oslovili díky tomu „supr článku o desetijádrovém procesoru“.


Rozhodně se ale do ničeho nenuťte. Blog psaný z donucení je předem odsouzený k záhubě. V takovém případě raději svou energii vložte jinam - třeba pro své zákazníky vymyslete výherní soutěž J

Lukáš Bryksa
obchodní ředitel
ZPĚT Chci Obchodní dovednosti
Lukáš Bryksa
obchodní ředitel email: lukas.bryksa@impnet.cz

Lukáš stál v roce 2009 u zrodu firmy. Často pracuje dlouho do noci nebo i o víkendech. Záleží mu totiž na vaší spokojenosti. Chce, abyste byli spokojení pořád. A ne jenom 40 hodin za týden.

Co dalšího píšu?


Doménová válka a hodnota internetových domén

07.07.2014 | Lukáš Bryksa
Každý, kdo se někdy zajímal o internetový trh drobných podnikatelů a živnostníků asi ví, že prakticky neustále probíhá intenzivní obchod s internetovými doménami. Jaké jsou nejdražší prodané domény v historii a jakou hodnotu má třeba vaše doména?

Jak využít dotace na rozvoj podnikání?

04.11.2016 | Lukáš Bryksa
Dotace v podnikatelské sféře se staly součástí života většiny firem. Dotovány jsou vzdělávací aktivity, inovace, technologie, vznikající školicí střediska, nákup a rekonstrukce nemovitostí ale třeba také účast na zahraničních výstavách. My si dnes nastíníme možnosti využití dotací v oblasti informačních a komunikačních technologií a vzdělávacích aktivit.

Jsme hrdými držiteli těchto certifikátů